Imitace kůže se někdy nazývá také eko kůží, umělou kůží nebo syntetickou kůží. Jedná se o materiál, který napodobuje jak vzhled, tak i vlastnosti pravé kůže. Na rozdíl od ní se ale nevyrábí ze zvířecí kůže, nýbrž z umělých materiálů. Dnes ji můžeme vidět všude. V módě, nábytku, automobilovém průmyslu nebo v doplňcích do domácnosti.

Jak se imitace kůže vyrábí?

Základem imitace kůže je textilní podklad. Nejčastěji se využívá polyesterová tkanina. Na tu se nanese vrstva syntetického materiálu, jako je PVC, které je levné, nicméně není moc prodyšné. Jako druhá nejčastější varianta se využívá PU, které je prodyšnější a blíží se více vlastnostmi pravé kůži.

kožené bundy

Povrch se dále lisuje, může být také embosován nebo barven. Tím se snaží docílit napodobeniny struktury a vzhledu zvířecí kůže.

Jaké jsou výhody imitace kůže?

  • Etika – imitace kůže je etická alternativa pravé kůže, jelikož kvůli ní nemusí být usmrceno zvíře.
  • Cena – výroba je mnohem levnější než zpracovávání pravé kůže.
  • Údržba – imitaci kůže stačí otřít vlhkým hadříkem, nemusí se impregnovat. Což je i daleko levnější varianta údržby.
  • Vzory a barvy – umělá kůže je dostupná v daleko více vzorech a barvách než pravá kůže.
  • Odolnost – především PVC typy jsou poměrně dost odolné vůči vodě a skvrnám.

kůže

Kde se využívá imitace kůže?

Jak už jsme zmínili, imitace kůže se používá prakticky všude. Určitě se s ní můžete setkat v módě. Z imitace kůže se vyrábí boty, kabelky, bundy, pásky, doplňky. Je oblíbená u značek, které se zaměřují na veganskou módu, právě díky tomu, že se nemusí používat zvířecí kůže. Imitace kůže se využívá také v nábytku. Třeba k čalounění židlí, gaučů nebo postelí. Imitace kůže bývá na dotek měkká, příjemná a vizuálně je prakticky nerozeznatelná od pravé kůže. V automobilovém průmyslu se používá umělá kůže na výrobu automobilových sedaček, volanty nebo výplně dveří.