Dluhy nejsou něco, co by bylo pro nás neobvyklé. Spousta Čechů se alespoň jednou za život zaváže k nějakému takovému úvazku. Ať už je to kreditní karta, spotřebitelský úvěr, hypotéka, nebo si třeba vezmete auto na leasing. Všechno tohle jsou půjčky, které jsou vám poskytnuté za daných podmínek a musíte je samozřejmě pravidelně splácet. Pokud ne, hrozí vám velké problémy.

peněženka

Člověk se ale může dostat do situace, kde se mu jeho dluhová situace vymkne z rukou. Často se do takové situace dostanou ti, kteří neovládají dostatečně finanční gramotnost, ovšem faktorů, které mohou zapříčinit to, že se vám vaše dluhy vymknout z rukou může být daleko více. Nikdy bychom neměli nikoho soudit, protože se do této situace můžeme dostat i my.

Někdy nás tedy situace dožene až k tomu, že musíme zažádat soud o osobní bankrot, neboli insolvenci. Co to vlastně insolvence je? Po dobu obvykle pěti let budou vaše veškeré příjmy použity na uspokojení věřitelů, kterým dlužíte peníze. Vám bude zůstávat jen minimální částka. Z vašich příjmů musí být věřitelům zaplaceno alespoň 30%. Po skončení lhůty soud rozhodne, zda byli věřitelé dostatečně uspokojeni a ukončí vaší insolvenci. Tím se všechny vaše dluhy smažou a můžete začít s čistým štítem.

vysavač

Problém ovšem je, pokud si budete chtít zažádat o nějakou půjčku. Vaše jméno uvidí banky a jiné instituce v insolvečním rejstříku ještě pět let po skončení insolvence. Pro banku to představuje problém, protože jste pro ni tímto nespolehlivý splátce. Po třeba 3 – 4 letech si můžete zkusit zažádat o menší půjčku, pokud ji nutně potřebujete, ovšem na hypotéku můžete zpravidla zapomenout do doby, než pětiletá lhůta uplyne.

Naštěstí existují i společnosti, které vám poskytnou hypotéku i během této pětileté lhůty. Podívejte se například na nabídku hypotéky po insolvenci Nebankovní hypotéky.