Pravda, pravidla jsou dosti složitá, ale můžete si je klidně trochu zjednodušit. Když při této hře vynecháte tzv. „podvodnické kartičky“, na poutavosti a zábavě to neubere. Naopak nabydete dojmu většího spádu a přehlednosti.
hrací kostky
Monopoly se hrají ve 2 – 6 hráčích. Každý si vybere figurku, se kterou bude procházet jednotlivá pole. Tato figurka je velmi pěkná – z litého cínu. Například ve tvaru auta ze 30. let minulého století, cylindru, dinosaura, kocoura, tučňáka a psa. Bankéř přidělí každému do začátku hry 1500 Monů na nákupy nemovitostí, nájemné a jiné platby – název měny je třeba vymyslet. Od pole „start“ začíná ten hráč, který hodí dvěma kostkami nejvyšší počet. Další hráči pokračují ve směru hodinových ručiček. Jednotlivá pole představují ulice, které si můžete postupně kupovat, a pokud máte koupenou celou sadu ulic určité barvy, tak lze zakupovat ke každé ulici i hotel. Tímto se pak zvyšuje nájemné, které platí spoluhráči pokaždé, když vstoupí na onu ulici vlastníka. Jako doklad, že vlastníte ulici, dostanete kartičku s názvem ulice a údaji o výši nájemného.

Zajímavostí je, když se vám podaří hodit 3x za sebou stejný počet teček na obou kostkách. V tomto případě se přesunete na pole „vězení“, u něhož si na ruku navléknete i pouta. Rekvizita je z umělé hmoty, a věřte, že pocit to není nikterak příjemný. Naštěstí hned v dalším kole můžete opustit ono pole zaplacením kauce 50 Monů nebo do tří kol musíte oběma kostkami hodit stejný počet teček.

Na polích jsou také příjemné změny v podobě úkolů či překvapení na kartách „Pokladna“ nebo „Šance“, které si vezmete z hromádky kartiček a přečtete. Například, že dostanete od banky určitý obnos peněz atp. Dalším zpestřením jsou aukce nemovitostí, které si mezi sebou hráči mohou prodávat.
hra Monopoly

Vedle figurek a kartiček ulic jsou zde i hotely v podobě malých červených domečků z umělé hmoty a samozřejmě také papírové peníze v hodnotách 10, 20, 100, 200 a 500 Monů. Banku představuje umělá krabička, kde jsou přihrádky pro další Mony.

Vyhrává ten, který po sečtení hodnot nemovitostí – hotelů a ulic a finanční hotovosti z nájmů má nejvyšší sumu financí.