Autor dětské knihy o mravenci Ferdovi, pan Sekora, znal přírodu a život hmyzu velice dobře. „Životní styl mravenců“ dovedl dětským čtenářům skvělým způsobem přiblížit. Například jejich vztah k mšicím. Že je vlastně chovají, jako my lidé chováme krávy. To právě může být problém, pokud mají „pastviny“ na naší opečovávané zahrádce. Pak se vlastně mravenci díky vztahu ke škůdcům mšicím sajícím šťávy z našich rostlinek, promění z „hodného“ užitečného hmyzu také na „škodliváky“.
mravenci na pampelišce
 
Jak nám na zahradě mohou škodit?
Můžou nám pěkně pokazit odpočinek na trávníku počet „kousnutí“ se odvíjí od toho, jak velké množství se nám jich tam usadí. To bychom jim třeba odpustili, vždyť se jen brání, když po nich šlapeme nebo si na ně lehneme! Ovšem více nám „zatopí“ při jiné činnosti. Jde o „pasení“ jejich mšicích stádeček. Mšice dovedou napadnout a zničit mnoho rostlin, které si často velmi pracně vypěstujeme a opečováváme. A mravenci, kteří je využívají jako taková „hmyzí hospodářská zvířata“ je při tom chrání. Bojují s jejich nepřáteli, například i slunéčky. Zkrátka ve volné přírodě máme mravence rádi, ale na zahrádce je to něco úplně jiného. Jejich přítomnost tam může znamenat velké nepříjemnosti.
 mravenci na ruce
Jak je vyhnat?
Je tedy žádoucí je z našeho pozemku nějak vypudit. Vzhledem k tomu, že pro nás nepředstavují zase tak velké zdravotní riziko a nebezpečí, měli bychom použít nějakých přírodnějších „lehčích zbraní“. Ne je hubit pomocí chemikálií. Fyzická likvidace mraveniště nezabírá. Hodně rychle se zmobilizují a postaví někde blízko nové. Jsou přece pilní! Jaké jsou tedy možnosti se jich šetrně zbavit?
 
Tak za prvé nemají v oblibě moc vody. Ze záhonů a květináčů je možné je vyhnat, když je opravdu důkladně zaléváme! Mravenci pak často „vyklidí pole“. Zmizí i se mšicemi do sušších, příznivějších míst.
 
Dalším způsobem, jak je můžeme ze zahrady vyhnat, je využít to, co jim nevoní. Třeba aromatické bylinky. Zasadíme si levanduli, bazalku nebo majoránku. Nám většinou voní příjemně a využijeme je i v kuchyni. Využít se dá i výrazného koření. Rozsypeme na záhon nebo trávník chilli či skořici. K přestěhování je přiměje i vůně citrusů, celeru nebo kávy.