Nejdůležitější ze všeho je vhodná příprava. Ještě dříve, než si vyberete nátěr a pustíte se do natírání, je nutné zkontrolovat stav daného předmětu či plochy. Je nutné se ujistit, že právě daný předmět ještě tuto sezonu vydrží, nebo už nikoliv. Pokud je funkčnost materiálu ještě dobrá, nový nátěr může daný předmět oživit.
Dbejte na čistotu
Ještě před tím, než začnete natírat, musíte zahradní židle, terasu, plot nebo třeba stolek, pořádně očistit. Vezměte si na to kartáč a na špatně dostupné plochy starý kartáček na zuby. Pokud chcete, aby byl nátěr perfektní, je nutné zbavit plochu všech nečistot, i těch drobných. Někdy vám kartáč nebude stačit, proto si pro zarovnání plochy vezměte drátěný kartáč nebo brusný papír. Zbavte plochu hlíny, drobných nečistot, starého laku nebo rzi.
Jak správně připravit dřevěné plochy?
o Odstraňte starou barvu
o Zbruste staré velké vrstvy nátěru z loňska
o Na odstranění akrylových barev použijte horkovzdušnou pistoli
o Na barvy můžete použít chemické látky, doporučené pro odstraňování starých barev ze dřeva
Kdy byste měli plochy natírat?
Hlídejte teploty vzduchu. Není dobré natírat, pokud je pod dvacet a nad pětadvacet stupňů celsia. Je ovšem nutné hlídat i vlhkost vzduchu, která by neměla být vyšší než sedmdesát procent, aby barva uschla. Nesmí být ani příliš velký vítr, která by do barvy zametl prach a jiné nečistoty.
Vždycky natírejte venku nebo v dobře větrané dílně či garáži, na balkoně nebo na terase
Dřevo vždy natírejte průhledným lakem, tedy lazurou. Ta dřevo zpevní. Až po ní nanášejte lak, který je barevný, většinou lesklý a vydrží několik let, než ho bude nutné znova přetřít. Lak je odolný vůči vodě a vlhkosti, je vysoce odolný a je vhodné ho použít na nátěr okenních rámů nebo dveří či ve chvíli, kdy renovujete starý nábytek.