Znáte ten nejhorší scénář, když třeba odjedete na dovolenou a v době vaší nepřítomnosti vám praskne potrubí? Voda z prasklého topení nebo z vodovodního potrubí nejprve promáčí váš byt skrz na skrz a pak se dostane i k vašim sousedům. Sice za to nemůžete, ale vaši sousedi nebudou zrovna nadšení. Budete muset opravit nejen svůj byt, ale také byt sousedů. Voda se totiž dostane všude. Proto tyto případy je dobré mít domácnost pojištěnou, a pokud se chystáte na delší cesty, nechte vašemu sousedovi nebo blízkému příbuznému klíče od bytu. Včasná oprava prasklého potrubí totiž snižuje vaši finanční ztrátu vynaloženou na opravy a ocení to i vaši sousedé.

instalatér

Nejrychlejším způsobem, jak najít prasklé potrubí je pozvat si domů profesionály, kteří provádějí detekci úniku vody se speciálním zařízením. Vyhledávání úniku vody pomocí plynu je ideální pro použití v plastových potrubích i v domovních rozvodech. Potrubí se plní speciální směsí vodíku a dusíku a v místě praskliny pak molekuly vodíku stoupají kolmo nahoru. Díky snímacímu zařízení lze zjistit, kde se nachází vyšší koncentrace tohoto plynu a určí se tak přesné místo vzniklé praskliny. Nemusíte tedy vybourat při havárii půlku koupelny, ale pouze označené místo. To je jedna z předních výhod použití speciálního přístroje založeného na bázi plynu. Tato metoda vyhledávání úniku vody šetří vaší peněženku a směs plynu je ekologická a hygienicky nezávadná. Tímto způsobem lze hledat havárie i v průmyslových zónách, firemních závodech a dalších větších objektech.

vodovodní kohoutek

K vyhledávání úniku vody slouží ještě metoda založená na akustickém vyhledávání. Hledání úniku pomocí poslechové tyče lze z vodovodních potrubí. Porušené místo vodovodního potrubí nebo podlahového topení se odhaduje díky vysoké citlivosti mikrofonu a nízkému šumu používaného přístroje.