Mnoho z nás začne mít v průběhu věku problémy s očima. Zdaleka nejčastějšími problémy jsou pak zhoršené vidění na dálku či na blízko, způsobené nedostatečnou flexibilitou oční čočky. Ta reguluje, pod jakým úhlem dopadá světlo na oční nerv, a pokud není z nějakého důvodu schopna toho správného, vidíme obraz rozmazaný.

Naštěstí tuto vadu lze poměrně snadno kompenzovat pomocí dioptrických brýlí, které fungují v podstatě jako další čočka, která upravuje obraz tak, aby na naši sítnici dopadal pod správným úhlem. Díky tomu tak můžeme opět vidět jasně.

klasické dioptrické brýle

Pokud chceme svůj zrak přesně korigovat, je zdaleka nejlepší navštívit očního lékaře. Ten nám totiž zrak změří s mnohem větší přesností, než by to dokázali v optice, a navíc může odhalit i další vady, které na to můžou mít vliv. Pokud se tedy prokáže, že skutečně špatně vidíme, předepíše nám brýle či kontaktní čočky.

Recept na ně se však od toho klasického, který známe například od praktického lékaře, značně liší. Mnoho lidí se tedy ptá, jak číst předpis na brýle https://blog.luxbryle.cz/blog/jak-cist-predpis-na-bryle-b28.html. Zajímá je totiž, co je tam uvedeno a jak špatný vlastně jejich zrak je.

žena s dioptrickými brýlemi

Pravdou však je, že to není potřeba. Veškeré tyto informace vám sdělí buď oční lékař sám, nebo na optice, kde z receptu dokážou snadno přečíst veškeré informace, které k výrobě potřebují. Snadno tak zjistíte, jak na tom jste. Na vás pak zbude jediné: vybrat si rámečky, které se vám budou líbit.

Samozřejmě, mnozí z nás by rádi porozuměli všemu, co nám onen předpis říká. Je však potřeba smířit se s tím, že naprostá většina toho jsou technické věci, které nám prakticky nic neřeknou, avšak které v optice musí znát, jako například zakřivení čočky brýlí a podobně. To je důležité proto, že pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky, počítají se dioptrie poněkud jinak, neboť je máte nasazeny přímo na oční bulvě, nikoliv několik centimetrů před ní. A i s tím musí v optice počítat.