Žvýkačka dokáže natropit pořádnou neplechu tam, kam nepatří. Občas se stane, že se přilepí na oděv nebo obuv a jestliže jste bezradní a nevíte, jak se jí zbavit, budete z toho mít rázem námět na „veselé“ chvíle. Domácí kutil si však ví rady i s tímto problémem.
bílé žvýkačky

Efektivní a účinné způsoby, jak ji odstranit

Působení mrazu – takřka nejspolehlivější způsob, jak se zbavit přilepené žvýkačky, je mráz. Textilii s přilepenou gumou vložte do mikrotenového sáčku a pak do mrazáku, a to tak, aby žvýkačka byla na vnější vrstvě textilu, co nejblíže zdroji působení mrazu. Nechte působit zhruba 4 hodiny a pak snadno celou přilepenou gumu odlámete po malých kouscích, nebo vcelku. Pokud se jí nechce opustit vlákna, pomůžete si tupou hranou kuchyňského nože. Postupujte ale rychle, než žvýkačka stačí rozmrznout.
žvýkačka na podrážce
Horká voda– často používaný prostředek již v 50. letech minulého století, kdy se vynález žvýkacích gum ujal ve Spojených státech. Hospodyňky vložily látku do horké vody, odkud se snadno pryže zbavily pomocí kartáčku na oděv.
Papírová lepenka– dalším řešením je položit oděv na papírovou lepenku tak, aby žvýkačka byla položená na lepicí vrstvě. Pak ji zažehlete žehličkou na teplotu bavlny a guma by se měla na lepenku přilepit.
dva klauni
Ocet– kyselina octová v ředěné formě, pro běžné použití v kuchyni, by neměla chybět v žádné domácnosti. Je totiž univerzálním čističem, rozmrazovačem, desinfekcí, která zastoupí řadu drahých specializovaných výrobků. Pro tento účel poslouží opět dokonale. Nejprve ocet zahřejte tak, aby byla jeho teplota blízko bodu varu. Namáčejte do něj pak kartáček na zuby a s ním seškrabujte přilepený nános. Musíte postupovat rychle, dokud je ocet ještě horký. Pak oděv vložte do pračky nebo vyperte v ruce, aby nebyl cítit ten typický octový odér.
Lak na vlasy– nouzový přípravek, ale poměrně spolehlivý. Nastříkejte ho na pryž a ta ztvrdne. Pak ji seškrábejte nožem, resp. jeho tupou stranou a oděv pak musíte vyprat.