Nejen banky, ale i různé obchody, benzínové pumpy a jiné firmy či společnosti nabízejí jako svůj vedlejší produkt kreditní karty. Kreditní karty na rozdíl od debetních karet nabízejí vlastně peníze určité banky, která vám je dává k dispozici za jistých podmínek. Někteří své služby dokonce používáním kreditních karet podmiňují. Potom to může vypadat tak, že pokud chcete například u banky vyřešit nižší úroky u nově sjednaného úvěru nebo hypotéky, musíte souhlasit, že budete jejich kreditní kartu aktivně využívat po celou dobu splácení úvěru nebo i hypotéky.
platba kartou
A je kreditní karta opravdu tak nevýhodná? Samozřejmě jako každý produkt, tak i kreditní karta má své výhody a nevýhody. Pokud se vrátím k situaci, kdy ji získáte k nějakému bankovnímu produktu za cenu snížení úroků, potom ji můžete využívat zcela bezplatně například tak, že každý měsíc touto kartou zaplatíte benzín nebo naftu do vašeho automobilu. Zaplacenou částku na účet zase vrátíte a nic se neděje.

A jak vlastně kreditní karty fungují? Je to vlastně na principu úvěru, který vám banka poskytuje i bezúročně za určitých podmínek. Tím získáváte neustálou finanční rezervu. Nikdy přece nevíte, kdy budete nutně potřebovat určitou finanční částku. Používáním těchto karet navíc získáváte i možnost čerpání slev a bonusů v různých obchodech.
červené autíčko na bankovkách
Používání těchto karet s sebou nese samozřejmě i nevýhody. V případě, že nestihnete částku včas vrátit na účet, musíte počítat s vyššími úroky. Některé vedení účtů karet může být i vyšší než jste zvyklí u vedení běžných účtů. A v neposlední řadě musíte mít na mysli, že výběry v hotovosti v bankomatech může být za poměrně vysoký poplatek.

A proto než podepíšete souhlas s používáním některé z kreditních karet, nejen si pozorně si přečtěte veškeré podmínky, ale také se zamyslete nad tím, zda vám přinese skutečné výhody.