Toto staré ruční řemeslo se navzdory moderní době stále udržuje v povědomí jako nádherná lidová tradice, která se předává z generace na generaci.

Máte chuť to zkusit, jen nevíte, kde začít a jestli si ještě vzpomenete, jak jste se to jako děti učili? Na tvorbě výšivek není nic složitého. Zkuste začít tím nejjednodušším způsobem. Nejprve si obstarejte vše, co k práci budete potřebovat. Není toho moc a je to sortiment textilní galanterie.

• bavlněné příze různých barev, nejčastěji prodávaná ve formě přadének

• velké nůžky pro stříhání látky a malé nůžky na dokončovací práce

• jehlu, silnou tak, aby šla bavlnka použít

• pro začátky si můžete obstarat vyšívací podložku, kde máte předtištěný motiv, který nejsnadněji vytvoříte křížkovým stehem

• pro pokročilé je určená vyšívací tkanina Tesilen

• práci usnadní vyšívací rámeček

• pokud nemáte podložku s předtištěným motivem, potřebujete tedy předlohu, vzor k vyšívání

vyš

Vše, co k vyšívání potřebujete, můžete nakoupit z pohodlí domova v online textilní galanterii v sekci vyšívání. Řadu předloh pro vyšívání najdete na webových stránkách s touto tématikou.

Jak se pustit do práce

Jedna z nejjednodušších technik vyšívání pro začátečníky a ta, která má skvělý výsledek, je křížkový steh. Křížkový steh je technika, při které stehy tvoří X a jsou jednotné co do velikosti a vzhledu, což činí výšivku ještě krásnější. Je považována za nejstarší formu výšivky.

Zjistěte si více o křížkovém stehu a objevte zajímavé techniky nejen pro začátečníky, ale také pro ty zkušenější, kteří chtějí pokročilejší a složitější motivy a techniku.

vyš1

Cvičení a důležité tipy pro začátečníky

Začínáte vyšívat a jste trochu ztracení v technice práce? Najděte si video s přesnými postupy, jak začít, aby vám šla práce od ruky a bavila vás. Pokud si osvojíte pár základních věcí, dokážete vyrobit krásné výšivky.