Vlastnit autoservis je snem každého vyučeného automechanika, ale i domácího samouka, který se servisu automobilů věnuje ve volných chvílích. Jenže mít vlastní servis není zase až tak jednoduché, jak by se na prví pohled mohlo zdát. Pokud se tedy poohlížíte po prostorech, které by mohly být za tímto účelem využity nebo jenom chcete zrekonstruovat již používané prostory, je zapotřebí počítat s nemalou investicí, která se ale později může několikanásobně vrátit zpět. Konkurence v tomto oboru nikdy nespí, pokud si tedy chcete udržet stávající zákazníky a přilákat k tomu ještě i nové, je zapotřebí neustále zdokonalovat nabízené služby a zároveň investovat do nového vybavení.

  • Vše začíná u výběru vhodného místa

Místo pro autoservis je klíčové. Počítejte s tím, že servis automobilů není zrovna čistý provoz a ideálně by měl být umístěn co nejdál od kancelářských a obytných budov. Stížnosti na hluk nebo zápach hned na začátku podnikání příliš pozitivních reakcí nepřinesou. Ideální je tedy autoservis někde na okraji města s dostatkem parkovacích míst.

diagnostika vozidla

Hledejte také prostory, které už byly za podobným účelem zkolaudovány dle platného stavebního zákona a vyžadují jen minimum úprav. Pokud nebude objekt splňovat stavební, bezpečnostní a hygienické normy, investice do takového objektu bude vysoká a mohla by se vracet řadu let. Dále je zapotřebí zvolit odpovědnou osobu, která bude za celý provoz dohlížet. Provozovna musí být také odpovídajícím způsobem označena.

  • Vybavení, které si zamilujete

ruční nářadí

Základní vybavení asi není zapotřebí zdlouhavě představovat, každý kdo se věnuje servisu automobilů, ho dobře zná. Kompresory, pojízdné zvedáky, ruční nářadí nebo náhradní díly by neměly v žádném autoservisu chybět. Existuje však i další vybavení, které stojí za zmínku. Není sice tak časté kvůli své vyšší pořizovací ceně, ale dokáže výrazně ušetřit práci. Patří sem olejové hospodářství, pískovací box Piskovacky.cz nebo hydraulický detektor vůlí.