Mít doma květiny je skvělé, ale s příchodem dítěte je třeba dát si na některé druhy pozor. Dospělého nenapadne jíst pokojové rostliny, děti však chtějí ochutnat vše, co je v jejich dosahu. U jedovatých druhů může dojít k velmi rychlé a nebezpečné otravě. Tyto květiny proto dejte na místo dost vysoké a nedostupné, aby se k němu děti nedostaly ještě pěkných pár let. Květiny položené na zemi nebo na nízkém nábytku lákají také psi. A jsou pro ně stejně nebezpečné.
anturie flamingo
Diffenbachie
Krásná rostlina s velkými žíhanými listy je známá svou jedovatostí, proto ji moc maminek doma nemá. Její nebezpečí tkví především v otoku sliznice úst a krku, který nastane při žvýkání listů. Škodit může i malé množství tekutiny z listů.
Kroton
Můžete si ji splést s Diffenbachií, což není na škodu, protože ani ona není pro děti bezpečná. Její bílá šťáva je jedovatá a působí hlavně kožní potíže, ale i zvracení a podráždění sliznic.
Scindapsus
Název vám asi příliš neřekne, ale určitě ji znáte. Je to popínavá světle zelená rostlina s mnoha malými listy, která je bohužel stejně nebezpečná jako její příbuzná Diffenbachie.
Tchýnin jazyk
Požití této oblíbené a odolné rostliny může způsobit bolest břicha a zvracení. Tchýnin jazyk neboli sansevieria navíc má nebezpečně špičaté listy.
Brambořík
Drobná kytička, která se vejde i do hrnku, trochu připomíná fialku. Hlíza bramboříku má vysoce projímavé účinky.
růžový brambořík
Anturie – toulitka
Pestrou řadu zdravotních problémů může způsobit tahle kytička s odolnými barevnými květy. Dětem hrozí podráždění kůže, otoky dýchacích cest, zvracení, záněty trávicí soustavy, a dokonce i selhání ledvin.
Klívie
Další krásná květina s mnohonásobným oranžovým květem je jedovatá celá, od cibule až po květy.
Amarylis
Do třetice krásných a jedovatých rostlin. I takhle krasavice s velkými oranžovými nebo červenými květy může po požití bílé šťávy způsobit zažívací potíže.
Mezi další jedovaté nebo dráždivé rostliny patří narcis, aloe, filodendron, monstera, kala, dračinec nebo zamioculcas.
Co dělat při otravě
Nejprve zavolejte na Toxikologické informační středisko, telefonní číslo je 224 919 293. Řekněte název rostliny, případně ji popište, pokud název neznáte. Ideální je vědět, jakou část rostliny a kolik toho dítě/dospělý snědl. V případě těžkých obtíží volejte záchranku a pokud jedete do nemocnice, vezměte s sebou i část požité rostliny.