V kuchyniji používáme často. V některých receptech je uvedena místo kypřícího prášku do pečiva. Při vaření zeleniny a luštěnin přidáme lžičku sody a pokrm bude stravitelnější a udrží si svou přirozenou barvu. Čaj a káva budou voňavější, když přidáme špetku sody do hrnečku. Ovoce důkladně omyjeme roztokem sody, vody a citrónové šťávy.
sklenice s uchem
V domácnosti se používá jako pohlcovač pachů. Například odpadkový koš nebo popelnice se zbaví zápachu, pokud je posypeme jedlou sodou. To samé můžeme použít i v lednici, tam ji rozpustíme v troše vody. Můžeme s ní vyčistit i čalounění pohovky, auta nebo i třeba koberec. Stačí posypat, nechat působit a vyluxovat. Pak bude vonět i vysavač. Do obuvi můžeme nasypat přes noc trochu sody a ráno vytřepat. Soda je výborná na odpady. Nasypeme ji do odpadu, přidáme ocet a zalijeme horkou vodou. Soda zároveň nezatěžuje přírodu a je cenově dostupnější, když si ji koupíme ve větším balení.
mytí nádobí ve dřezu
·         V kuchyni nahradí písek na nádobí. Můžeme vyčistit sporák, mikrovlnku nebo troubu. Také na vyčištění sklokeramické desky nebo nerezových hrnců ji můžeme použít. Dobře je vyčistí a je natolik jemná, že nic nepoškrábe.
·         Pomocí sody se dá vyrobit i ekologický prostředek na mytí nádobí, můžeme ji přidat do deodorantů, v malém množství do zubní pasty nebo do domácího prášku do myčky a při výrobě tablet do WC.
·         Můžeme si vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu tak, že smícháme vodu se sodou a přidáme pár kapek esenciálního oleje.
koupel ve vaně
·         Soda také zklidňuje pokožku při poštípání hmyzem a po šlehnutí kopřivou. 7
·         Dokáže vydesinfikovat zubní kartáčky nebo protézu, když je namočíme přes nos do vody se sodou. Osvěží nám dech, když do sklenice s vodou dáme lžičku jedlé sody a vypláchneme si ústa.
·         Změkčí a zjemní nám chodidla, když si jo přidáme do lázně.
·         Dobře odstraňuje chlór z vlasů, ale pokud máme obarvené vlasy, může nám odstranit i barvu.
Už víte, proč bychom ji měli mít stále doma?