Statisticky řečeno, každý z nás se v průběhu života několikrát přestěhuje. Často to také znamená, že byt či dům, ve kterém doposud žil, prodá. To se zdá poměrně jednoduché – nabídneme svou nemovitost k prodeji, zájemce se nám ozve a následně se dohodneme na koupi. Ovšem tak jednoduché to ani zdaleka není.

 

Jistě, koupě nemovitosti je v současnosti finančně značně náročná, avšak ani prodej není zrovna snadná záležitost. Je totiž potřeba rozhodnout hned několik věcí, se kterými je nutné nadále počítat a které rozhodnou o tom, kolik nakonec dostaneme.

 

plně vybavený byt

 

V první řadě je zde otázka, zda ji prodáme sami nebo využijeme služeb některé z mnoha realitních kanceláří. Je totiž pravda, že ty nás ochrání před podvodníky a zároveň budeme mít jistotu, že celý proces bude přesně podle zákona a smlouva nebude mít žádné kličky, avšak na druhou stranu budou chtít určitou částku z prodeje.

 

Také je zde fakt, že lidé si budou chtít onen dům nebo byt prohlédnout. A to znamená nejen pouštět si domů takřka pravidelně cizí lidi, ale také jim jej předvádět v co nejlepším světle, aby byli ochotni za něj zaplatit požadovanou částku.

 

Ta představuje další problém – kolik si vlastně máme říci? Jistě, je možné nechat si onu nemovitost profesionálně ohodnotit, avšak to stojí peníze. Nebo se můžeme podívat, za kolik se prodávají podobné domy či byty, a podle toho si stanovit cenu. Avšak ať už zvolíte jakýkoliv způsob, je nutné si uvědomit, že klienti s tím rozhodně spokojeni nebudou, a často budou chtít nějakou slevu.

 

dům na prodej

 

Pak je zde také otázka, kam se poté přestěhujeme. Často totiž plánujeme použít peníze, které za prodej utržíme, ke koupi nového bydliště. Avšak vzhledem k tomu, že nevíme, kdy přesně se nám podaří náš dům prodat, nemůžeme si také včas vybrat nemovitost ke koupi. Je tedy jasné, že problémů, které musí prodávající řešit, je zde skutečně dost. Přesto se s nimi musí poprat, pokud chce, aby se prodej opravdu uskutečnil – a to je koneckonců hlavním cílem.