Byt nebo dům?

Toto je otázka, která trápí většinu z nás. Nejdříve si musíme říct o aktuální finanční situaci, jak v našem rozpočtu tak také finance ve světě. A primárně si říct, co vlastně preferujeme. Někdo má radši život ve městě, kde je slyšet ruch z aut a bavících se občanů na ulici. A někdo preferuje ticho a klid v menší obci, kde projede jedno auto denně. 

Panelák

Při koupi pozemku, domu nebo bytu, musíme brát i v potaz to, jaká je finanční situace ve světě. Musíme se řídit inflací, lokalitou a hlavně našimi náklady. V této době, není úplně snadné si kupovat jedno z vyjmenovaných, protože aktuální situace činí 13% inflace. Ale není třeba zoufat, na koupi zmíněných položek se nemá spěchat, a musí se všechno řádně promyslet.

Pojďme si říct výhody a nevýhody, v případě, kdy vlastníte dům:

Výhody: soukromí, vše si člověk může zařídit podle svých představ, často větší prostor, místo na parkování, možnost mít více a větší zvířata, zahrada, a věci spojené se zahradou ( bazén, terasa, užitková zahrádka), v domě nikoho nerušíte hudbou nebo jinými přístroji

Nevýhody: finance – výdaje, oblasti, kde jsou domy, jsou často dál od města, tudíž doprava (nutnost mít vlastní automobil nebo vhodné autobusové spojení), udržování (střecha, fasáda..)

Inflace

Pojďme si říct výhody a nevýhody, v případě, kdy vlastníte byt:

Výhody: sousedská solidarita, blíže k městu (obchody, lékař, zaměstnání), menší prostory (někdo to má v oblibě)

Nevýhody: parkování (velmi častý problém), zahrada, terasa, nutnost dodržovat noční klid a brát ohled na sousedy, nemoct mít větší zvířata.

Musíme zvážit všechny možné aspekty, primárně naši finanční stránku. Domy stojí opravdu hodně peněz oproti bytům, jako takovým. Zvážit výhody a nevýhody daných oblastí. 

V případě, že nechceme nebo nemůže zrealizovat koupi bytu nebo domu, jsou tu pro nás stále nájemní byty, které začínají být v dnešní době velmi trendy a to primárně z jednoho hlavního důvodu a to je svoboda. Svoboda ve smyslu, že se nemusíte vázat místem, a klidně se každý rok stěhovat bez obav a velké ztráty na financích.