Slyšeli jste už o zázračném propolisu? O látce, která se pro její širokospektré účinky používá již od dob starých Řeků? Jedná se o včelí stavební materiál. Včely ho získávají spojením pryskyřičných látek s výměšky jejich hlavových žláz. Vzniklou látku včely používají jako ochranu plástev, zatmelují s nimi pukliny a zdi v úle, nebo s ním pokrývají těla mrtvých vetřelců, kterých nejsou schopni se zbavit. Propolis totiž zabraňuje rozkladu. Má antibakteriální účinky, přes 300 antioxidačních látek a dokonce jednu, které je schopna z části léčit rakovinové nádory.
U lidí se dá využít na velkou řadu věcí a to už ve formě masti, nebo tinktury. Skvěle funguje například na opary, afty, plísně, nebo rány. Jedna studie z roku 2002 dokonce prokázala jeho schopnosti léčit popáleniny druhého stupně.
Propolis se dokonce používá v některých zubních pastách a to z důvodu jeho protizánětlivého účinku. Funguje proti zánětu dásní a také jako prevence zubního plaku a zubního kazu.
Jak si doma vyrobit propolisovou mast nebo tinkturu?
Na výrobu budete potřebovat surový propolis. Dá se koupit na internetu, či u včelaře. Jelikož se nedá ve vodě rozmíchat, tinktury se dělají z alkoholu. Vezmete jeden objemový díl propolisu a rozmícháte ho ve dvou objemových dílech ethanolu. Poté pečlivě uzavřete a za občasného míchání ho necháte několik dní macerovat. Nakonec přefiltrujete a je hotovo.
Na mast je třeba smíchat tinkturu se sádlem za teploty 50 °C až do odpaření alkoholu. Mast poté nabyde desinfekčních účinků.
Závěrem se dá říci, že propolis je výborná přírodní látka na domácí neinvazivní léčbu nepříjemných problémů. Tím se obejdete bez jiných nákladných a třeba i nepříliš účinných farmaceutik. Propolis se vám nezkazí, takže je vhodné mít doma alespoň malou zásobu. Zkusíte si zázračnou Řeckou medicínu i vy?