Počátky kláštera v Želivě se datují už do raného dvanáctého století, v současné době však láká především díky barokní přestavbě z dílny slavného architekta Jana Blažeje Santiniho.

cesta vedle lesa

Želivský klášter je vhodným cílem pro rodinné výlety i pro samostatně cestující poutníky, protože může nabídnout pro každého něco. Objekt jistě zaujme milovníky architektury i historie, budou zde přivítáni ti, kdo touží po klidu a meditaci, a na své si přijdou i gurmáni, kteří kromě návštěvy klášterní restaurace mohou využít i možnosti prohlédnout si proslulý klášterní pivovar a samozřejmě ochutnat něco z jeho výroby.

Premonstrátský klášter je zapsán na seznam národních kulturních památek – kromě architektonické hodnoty má klášter ve svých zdech vepsanou i pohnutou historii. Dějiny nebyly ke klášteru milosrdné – několikrát vyhořel, jenom za husitských válek byl dvakrát vypálen husity. Jeho temná historie se však začala psát především v 50. letech 20. století, kdy byl klášter zrušen a jeho prostory sloužily jako internační tábor pro kněze a řeholníky, uvězněné zde komunistickým režimem. V následujících letech jej pak využívala psychiatrická léčebna a budovy zchátraly do té míry, že musely být po roce 1990 důkladně rekonstruovány.
houby v košíku

Klášter může být vhodným startovním bodem pro výlety po Vysočině, i jeho bezprostřední okolí však nabízí celou řadu možností, kam se vydat na výlet. Například můžete zamířit k vodní nádrži Sedlice – úchvatná přehradní nádrž vybudovaná ve 20. letech 20. století vás dozajista okouzlí – pěší výlet k ní navíc umožní pokochat se zdejší krásnou přírodou.

Vydejte se na Vysočinu a nechce se okouzlit Želivským klášterem, který dýchá klidem i historií.