Dětská trampolína je zdrojem zábavy a radosti, upevňuje kondici, zlepšuje náladu a chrání kloubní výstelky před nadměrnou zátěží, která je typická pro některé silové sporty a dokonce i pro běhání na tvrdém povrchu. Podmínkou je však nářadí zabezpečit tak, aby nebylo zdrojem úrazu a zbytečných problémů, a zároveň dodržovat zásady bezpečného skákání.

trampolína se sítí

Ochranná síť – po obvodu nářadí přibližně do výše dospělé lidské postavy by měla být zabezpečovací síť. Podmínkou pro její správnou funkci je ukotvení na svislých trubkách, které se opírají o zemský povrch, nikoli tedy tak, že by trubky končily po obvodu odrazové plochy. Sítě se vyrábí převážně z Terylenu (druhu polyetylenu), případně z kompaktního nylonového vlákna.

obvodové pružiny

Zabezpečení pružin – po obvodu odrazové plochy se nachází pružiny, mezi nimiž je rozestup několik centimetrů. Kdybychom je ponechali odkryté, mohlo by dojít k zaklínění chodidla a následným těžkým a komplikovaným zlomeninám dolních končetin. Pružiny se zabezpečují obvodovým mezikružím, jehož horní vrstva je zhotovena z PVC a spodní ze slabšího polyetylenu. Vyhýbejte se krytům, jejichž horní vrstva je polyetylenová, ta totiž neplní dobře svůj účel.

Ukotvení trampolíny – nářadí by mělo být umístěno na rovné a stabilní ploše, nejlépe na trávníku, a ukotvené k zemi tak, aby ani dynamické rázové pohyby ji nemohly samovolně posunout nebo způsobit rozložení nosné konstrukce. K tomu slouží speciální kolíky nebo zatěžkávací desky. Kolíky mohou být rovné, ale větší účinnost mají ve tvaru šroubovice.

Zabezpečení prostoru pod nářadím – neměli bychom zapomínat ani na prostor pod trampolínou, kam se mohou snadno dostat malé děti nebo domácí zvířata. V rodinách, kde je to aktuální, by neměla chybět ani bezpečnostní síť ve spodní části, ta zabrání nebezpečnému úrazu v době, kdy na odrazové ploše někdo skáče.